Trening biegacza

1 min czytania

Pokonywanie kolejnych kilometrów to tylko jeden z aspektów treningowych dla osoby biegającej. Amatorzy, jak i również profesjonaliści, nie mogą zapominać o ćwiczeniach siłowych i obwodowych. Jak więc powinien wyglądać trening biegacza?

Co daje odpowiedni trening biegacza?

Ogromne znaczenie mają m.in. ćwiczenia siłowe. Dzięki silniejszym mięśniom nóg zyskać można więcej mocy. Natomiast wzmocnione stawy ograniczają ryzyko kontuzji. Do poprawy wytrzymałości i wydolności przyczyniają się również górne partie ciała. Mocny tułów poprawia stabilność podczas biegu. Siła rąk jest zaś w stanie zwiększyć energię każdego kolejnego kroku.

Odpowiedni trening uzupełniający ma wpływ na sprawne pokonywanie długich dystansów, w tym półmaratonów i maratonów. Więcej o tym znajdziesz tutaj: https://dziennikelblaski.pl/852086,Jak-przygotowac-sie-do-maratonu.html

Trening biegacza – polecane ćwiczenia

Jakie ćwiczenia powinien uwzględniać trening biegacza? Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Należy je wykonywać jedno po drugim. Między nimi stosuj 90 sekund przerwy,

Pompki

Wzmacniają klatkę piersiową i ramiona, co przyczynia się do poprawy siły napędowej podczas biegu. Wykonuj 2 serie po 10 powtórzeń.

Wiosłowanie hantlami

Ćwiczenie wzmacnia górną część pleców. Dzięki temu równoważy się siła klatki piersiowej. Wykonuj 2 serie po 12 powtórzeń na każdą stronę.

Dipy

Wzmacniają ręce i ramiona, a tym samym sylwetkę biegową. Wskazane są 2 serie po 12 powtórzeń.

Step-up’y

Zwiększają siłę biegową poprzez wzmocnienie najważniejszych grup mięśni nóg. Wykonuj 2 serie po 10 powtórzeń na każdą stronę.

Przysiady

Poprawiają najważniejsze grupy mięśni, które pracują podczas biegania. Zwiększają też siłę biegową. Zalecamy 2 serie po 15 powtórzeń.

Wypady w przód

Poprawiają koordynację i stabilizację. Mogą zwiększać też szybkość biegu. Rób 2 serie po 8 powtórzeń na każdą stronę.

Martwy ciąg na jednej nodze

Dzięki nim wzmocnisz pośladki, a także zwiększysz stabilizację całego ciała. Polecamy 2 serie po 10 powtórzeń na obie strony.

Superman

Wzmacnia plecy, a szczególnie część górną i środkową. Pozwala uzyskać lepszą sylwetkę biegową. Najlepiej wykonywać 2 serie po 10 powtórzeń.

Mostki biodrowe

Pozwalają uaktywnić pośladki podczas biegania. To pozwala poprawić stabilizację i zwiększyć wydajność kroków biegowych. Wykonuj 2 serie po 15 powtórzeń.

Unoszenie nóg

Główna korzyść to wzmocnienie zginaczy biodrowych. Te zaś odpowiadają za unoszenie kolan w trakcie biegu. Rób 2 serie po 10 powtórzeń.

Jak dbać o stawy

Czy wiesz, że Twoje stawy potrzebują regularnej pielęgnacji? W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na bóle stawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest,...
admin
3 min czytania

Jaki kolagen na stawy?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami ze stawami. Często wynika to z niewłaściwej diety, braku ruchu czy też po prostu wieku....
admin
1 min czytania

Jakie suplementy na stawy?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami ze stawami. Często wynika to z niewłaściwego trybu życia, braku ruchu czy też urazów. W...
admin
2 min czytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *