Podatek od zakładów bukmacherskich 

3 min czytania

W Polsce zakłady bukmacherskie są obciążone podatkiem. Legalni bukmacherzy wypracowują zyski, z których odprowadzane są opłaty do budżet państwau. Każdego roku szacowana wartość tych podatków rośnie. Wysokość opłat podatkowych dla bukmacherów różni się w zależności od rodzaju gier oraz wykorzystywanych przez nich systemów i usług. Podatek u bukmachera może być także pobierany bezpośrednio od gracza na określonych warunkach, co stanowi źródło dodatkowego dochodu dla państwa. Sprawdź, ile wynosi podatek od zakładów bukmacherskich i jak go opłacać!

Bukmacher a podatek

Użytkownicy zakładów bukmacherskich nie muszą martwić się o odprowadzanie podatku, ponieważ firmy bukmacherskie zajmują się wszystkimi obowiązkami związanymi z tym tematem.

Zakłady bukmacherskie są regulowane przez rząd, aby można było dochodzić swoich roszczeń finansowych i aby budżet państwa miał korzyści z tego typu transakcji finansowych. Jest to więc normalna praktyka, którą stosujemy również w innych branżach – od sprzedawców detalicznych po usługi sportowe. Osoby korzystające z pośredników obstawiania wydarzeń sportowych nie mają żadnych dodatkowych obowiązków ani problemów – po prostu graj, a firma bukmacherska zajmie się uiszczaniem wszelkiego rodzaju podatków!

Ile wynosi podatek od bukmacherki?

Polskie prawo nakłada obowiązek uiszczania podatku od wszystkich stawek bukmacherskich. Oznacza to, że tylko 88% zawartej przez gracza stawki pozostaje czynnym funduszem na kuponie. 12% zostanie naliczone do budżetu państwa jako podatek. Aby umilić konsumentom granie, firmy bukmacherskie oferują okazjonalne promocje gier bez podatku, gdzie to bukmacherzy opłacają ten podatek za gracza. Dzięki temu klienci mogą cieszyć się większymi wygranymi. Jednakże tego typu promocje są sporadyczne, dlatego też warto wykorzystać każdą taką szansę jaka się napotka.

Podatek od zakładów bukmacherskich w Polsce działa w taki sposób, że nawet jeśli Twoja wygrana jest duża, to i tak część z niej będzie Ci potrącona. Zazwyczaj podatek wynosi 12%, a jego skutkiem jest stosowanie mnożnika 88 złotych do rozliczenia kuponu. Można to zilustrować na przykładzie: jeśli wpłacisz 100 PLN i twój kurs ogólny to 2.75, twoja wygrana będzie wynosić 242 PLN (po potrąceniu 12% podatku). Gdyby natomiast grałeś bez podatku, twoja całkowita wygrana byłaby 275 PLN.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

Podatki są czymś, co nie każdy lubi. W Polsce, na tak popularne zakłady bukmacherskie, nałożone jest 12% podatku od stawki. Dodatkowo, wygrane powyżej 2279 PLN zostaną opodatkowane stawką 10%. Łącznie oznacza to, że za każdym razem kiedy ktoś zdobędzie wygraną od polskiego bukmachera powyżej limitu 2279 PLN, zostanie ona automatycznie pomniejszona o 10%. Należy pamiętać, że ta kwota dotyczy całego wyniku wypłaty, a nie tylko tej nadwyżki ponad limit. Na przykład dla wypłaconego 2800 PLN gracz otrzyma 2520 PLN po potrąceniu 10% podatku – 280 PLN.

Kwota, którą otrzymujesz po wygraniu, jest już po wszystkich odliczeniach i z tego powodu nie musisz jej zgłaszać do urzędu skarbowego. Firma bukmacherska bierze na siebie odpowiedzialność za rozliczenie podatku 10%. Tej stawki podatku nie dotyczą żadne promocje ani wyjątki, tak jak może to być w przypadku podatku 12%. Należy mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatek ten należy opłacić i nie ma możliwości uniknięcia go.

Podatek od bukmacherki – czy wygrane trzeba rozliczać w PIT?

Każdy z nas co roku musi udokumentować i rozliczyć swoje dochody za pośrednictwem PIT-36. Jednak czy grający w zakładach bukmacherskich mają obowiązek wskazania jakie uzyskali wygrane? Odpowiedź brzmi: nie! Gracze nie muszą deklarować wysokości wygranych ani przegranych podczas korzystania z legalnych usług bukmacherów. To bukmacherzy są odpowiedzialni za składanie swoich deklaracji, w których specjalnie podaje się podatki od stawki oraz od dochodu. Kontynuując to działanie, gracze pomagają finansowo państwu. Wszelkie środki zebrane w formie podatków trafiają na państwowe konto i wspierają inwestycje oraz rozwój infrastruktury, a tym samym sportu. Z drugiej strony należy odróżnić te usługi od tych oferowanych przez nielegalnych operatorów, ponieważ te czynności są naruszeniem polskich przepisów, a więc ich dostawcy unikają opodatkowania na terytorium Polski.

Podatek u legalnych bukmacherów

Regulacja polskiego rynku bukmacherskiego, która została wprowadzona w ostatnich latach, ma za cel uszczelnić system w taki sposób by firmy bukmacherskie płaciły podatki od przychodu uzyskanego ze sprzedaży zakładów. Wymusza to eliminację nielegalnych bukmacherów, którzy oferowali swoim klientom możliwość obstawiania zakładów bez opodatkowania, co miało negatywny wpływ na dochody państwa.

Każde państwo musi opierać się na podatkach, więc Polska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Legalni bukmacherzy muszą pobrać 12% od każdego wpłaconego depozytu oraz 10% od każdego wygrywającego zakładu powyżej 2280 PLN. Analitycznie myślący typerzy czasami rozbijają swoje kupony na kilka mniejszych po 1500 PLN, aby uniknąć progu podatkowego i pomijając tym samym opodatkowanie 10%.

Podatek od zakładów bukmacherskich stanowi ważne źródło dochodu dla budżetu państwa – wedle danych z 2019 roku generował on 830 milionów PLN. Największe podatki pochodziły od STS i Fortuny, ale równie duże sumy opodatkować musieli pozostali legalni bukmacherzy, tacy jak Betfan, eWinner, Etoto, Totolotek, PZBUK, Noblebet, Totalbet, LVBET i Fuksiarz.

Jak dbać o stawy

Czy wiesz, że Twoje stawy potrzebują regularnej pielęgnacji? W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na bóle stawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest,...
admin
3 min czytania

Jaki kolagen na stawy?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami ze stawami. Często wynika to z niewłaściwej diety, braku ruchu czy też po prostu wieku....
admin
1 min czytania

Jakie suplementy na stawy?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemami ze stawami. Często wynika to z niewłaściwego trybu życia, braku ruchu czy też urazów. W...
admin
2 min czytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *